Bożena Drygas, „Losy potomków Pajewskich i Piotrowskich właścicieli majątku Łazek koło Ostrołęki”

Autorka jest wnuczką Wandy z Pajewskich i Kazimierza Piotrowskiego oraz prawnuczką Kamilli z Niemyskich i Gustawa Pajewskiego. Wszystkie te osoby mają związek z Łazkiem – majątkiem rolno-przemysłowym funkcjonującym do 1939 roku po prawej stronie Narwi. Niektóre z nich, tak jak np. dziadek Autorki, Kazimierz Piotrowski, który miał smykałkę do polityki, odegrali również ważną rolę w historii Ostrołęki okresu międzywojennego. Książka stanowi obraz dziejów kilku pokoleń rodziny zapamiętany w źródłach przechowywanych w familijnych szufladach oraz w relacjach i opowieściach najbliższych.

To ważna opowieść. Ważna nie tylko dla osoby Autorki stającej się łącznikiem między tymi, z którymi żyła, a którzy odeszli, oraz tymi, którzy stanowią dla niej sens życia tu i teraz. Ważne też dla nas, czytelników, miłośników historii regionu, którzy zaproszeni zostali poniekąd do rodzinnego stołu, a na nim nie tylko sękacze, mazurki i pasztety, ale też suchy chleb, woda z rzeki Czumysz, zmarznięte kartofle, puste miski, jabłka od sąsiada, gdy rodzinny sad już nie rodził owoców szczęścia, kromka chleba z kleksem gęstej śmietany oprószona cukrem, spożywana przez umorusane dzieci na progu starego domku piwowara, z którego nie było widać już ani łazkowego dworu, ani browaru, nie było śladu po warzywniku czy sadzie. Bożena Drygas zaprasza nas nie tylko do stołu. Kieruje nas też do miejsc. Do miejsc szczęśliwych — dworku po prawej stronie Narwi, mieszkań przy białostockich ulicach, podwarszawskiej willi, jak i tych niechcianych, nie dla ludzi — bydlęcego wagonu, sceny, na której deportowana rodzina urządzała sobie codzienne życie w sowchozie, „odgrywając” wymuszone role. Gdzieś pomiędzy nimi było miejsce szczególne.

Wydawca: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
Redaktor: Barbara Kalinowska