175. rocznica urodzin Wiktora Gomulickiego

We wtorek, 17 października 2023 roku, mija 175. rocznica urodzin Wiktora Gomulickiego. Pisarz przez pierwsze sześć lat życia mieszkał w Ostrołęce. Obecnie patronuje ulicy, na której przyszedł na świat, a wówczas noszącej miano ulicy Studziennej. Lata młodzieńcze, uwiecznione w jednej z jego najsłynniejszych powieści „Wspomnieniach niebieskiego mundurka”, spędził w Pułtusku. W latach późniejszych mieszkał i tworzył w Warszawie, gdzie zmarł 14 lutego 1919 roku. Wiktor Gomulicki był pisarzem, poetą, felietonistą, tłumaczem, znanym kolekcjonerem varsawianów. Ukochaną Starówkę stołeczną uwiecznił w początkach XX wieku na fotografiach, które po latach przyczyniły się do jej odbudowy po zniszczeniach drugiej wojny światowej. W zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej znajdują się pamiątki po wybitnym ostrołęczaninie. Jedną z najciekawszych jest jego świadectwo szczepienia przeciw ospie wydane w Ostrołęce w 1854 roku.

Ilustracja tytułowa: Wiktor Gomulicki w swoim gabinecie, nr inw. MKK/HA/2061.