Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej

9 lutego 1895 roku w sali lwowskiego ratusza z inicjatywy prof. dra Antoniego Kaliny powstało Towarzystwo Ludoznawcze, które istnieje i aktywnie działa do dnia dzisiejszego.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia uchwałą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w dniu 26 października 2019 roku 9 lutego został ustanowiony jako Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. Jego celem jest konsolidacja środowiska związanego z etnografią, etnologią i antropologią kulturową, podejmowanie zintegrowanych działań na rzecz kontynuacji i upowszechniania dorobku tych nauk, uwidocznienie przedsięwzięć etnograficznych, etnologicznych i antropologicznych w przestrzeni akademickiej i w sferze publicznej.

Tematem wiodącym tegorocznego święta są ETNOmiejsca. Celem hasła jest promowanie miejsc w regionie, ważnych dla etnografii, etnologii i antropologii kulturowej. Miejsc, gdzie nadal żywo pielęgnowane są tradycje czy dawne rzemiosła.