Palma kurpiowska na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Miło nam poinformować, że decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dn. 15 kwietnia 2024 r. Tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów z Puszczy Zielonej została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego (na wniosek depozytariuszy i artystów), a Konkurs ,,Palma Kurpiowska” w Łysych do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego (na wniosek Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce).

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest spisem różnorodnych przejawów dziedzictwa niematerialnego w naszym kraju. Jest też realizacją obowiązku inwentaryzacji przejawów tego dziedzictwa nałożonego przez Konwencję UNESCO z 2003 roku, ratyfikowaną m.in. przez Polskę. Obecnie na liście znajduje się 88 wpisów. Do tej pory na listę wpisano m.in. hafciarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej i Białej, wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej, bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej, wypiek byśków i nowych latek Kurpiów Puszczy Zielonej, bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej czy bartnictwo.

Serdecznie gratulujemy i jednocześnie dziękujemy twórcom, artystom, którzy podtrzymują przepiękne tradycje Kurpiowszczyzny, jak również organizatorom konkursu w Łysych, który pozwala gościom z całego kraju, a nawet ze świata na własne oczy oglądać cuda kurpiowskiego rękodzieła.