„Gdzie Ty szumisz, Łąko moja!”. Malarstwo Zofii Stanowskiej

Zofia Stanowska urodziła się 27 kwietnia 1927 roku w Łysych. Ponad 50 lat mieszkała w Ostrołęce. Ekonomistka, długoletnia pracownica Muzeum Okręgowego w Ostrołęce. Malarstwem zajmowała się kilkadziesiąt lat. Uprawiała malarstwo olejne, pastel i akwarele. Prowadziła dzienniki i pisała wiersze. Doskonaliła swój warsztat, uczestnicząc w wielu kursach i plenerach twórczych, a także analizując malarstwo wielkich mistrzów. Bogata twórczość malarska obejmuje różnorodną tematykę: sceny historyczne i batalistyczne, portrety, martwą naturę, sceny z obrzędów i zwyczajów Kurpiowszczyzny oraz krajobrazy ukazujące głównie kurpiowskie pejzaże. To właśnie pejzaże są bohaterami naszej wystawy. Poetyckie, nostalgiczne kadry – zatrzymany w czasie miniony świat: łąki ze stogami siana, leśne zagajniki, rzeczki, drewniane chaty, dworki – ukochana przez artystkę Mała Ojczyzna. Obrazy, które są świadectwem zachwytu nad miejscem urodzenia…, sceny z obrzędów i zwyczajów Kurpiowszczyzny. Stanowska była animatorką amatorskiego ruchu artystycznego w mieście i regionie. Sztuka była pasją jej życia. Była inicjatorką i założycielką Ostrołęckiego Stowarzyszenia Twórców, przez 30 lat jego prezesem. Zorganizowała 302 wystawy w Polsce i za granicą. Zmarła 30 października 2014 roku w wieku 87 lat. Stowarzyszenie OST powołane do życia w 1979 roku zrzeszało twórców amatorów z miasta uprawiających różne dziedziny sztuki: malarstwo, rzeźbę, metaloplastykę, tkactwo, hafciarstwo. Artystka została uhonorowana licznymi odznaczeniami i nagrodami, m.in. „Za zasługi dla Miasta Ostrołęki” (2004), dwukrotnie Nagrodą Specjalną Ministra Kultury (2004, 2007), „Pro Masovia” (2029).

Kurator wystawy i autor scenariusza: Grażyna Talarek
Projekt i opracowanie graficzne: Magdalena Krystianiak-Tomczak

Wystawa czynna od 25 czerwca do 18 sierpnia 2024 roku.