Szklane fotografie na wystawie w pomniku Mauzoleum

Od 24 maja w pomniku Mauzoleum można zwiedzać wystawę fotografii wykonanych XIX-wieczną metodą „mokrej płyty” podczas ubiegłorocznego pikniku historycznego. Na zdjęciach uwieczniono ostrołęckich rekonstruktorów, uczestników pikniku oraz pomnik Mauzoleum.

Technika „mokrej płyty kolodionowej”  jest jedną z najstarszych technik fotograficznych. Tworzenie tego typu zdjęć polega na naświetleniu w drewnianym aparacie wielkoformatowym szklanej płyty pokrytej warstwą kolodionu zawierającego substancję światłoczułą. Naświetloną płytę poddaje się kąpielom w specjalnie przygotowanych roztworach. Otrzymany obraz jest pozytywem, którego nie można kopiować. Każde zdjęcie jest unikatem.

Fotografie zostały wykonane przez Tomasza Łoja i Andrzeja „”Grabę” Grabowieckiego z Polic, pasjonatów fotografii historycznej i autorów projektu edukacyjno – kulturalnego zatytułowanego „Objazdowy Fotograf”.

Współorganizatorem wystawy jest Ostrołęckie Stowarzyszenie Historyczne „Czwartacy”, które jest także właścicielem prezentowanych fotografii.

Ekspozycję można oglądać do 30 sierpnia  br. w pomniku Mauzoleum przy ulicy Warszawskiej 2.