Minęło 10 lat od pierwszych Muzealnych Spotkań przy Lampce. Odbyły się 16 marca 2010 roku. Zebraliśmy się wówczas w niewielkiej sali wystawowej, z założenia w kameralnym gronie. Zostawiliśmy gdzieś z tyłu napięcie towarzyszące liczniejszemu audytorium i stworzyliśmy platformę do rozmowy, by każdy z uczestników miał możliwość podzielenia się refleksją towarzyszącą tematowi spotkania.
Inauguracja pierwszej Lampki odbyła się w wielkim poście. Zaczęliśmy więc prezentacją obrazu ze zbiorów muzeum o tematyce pasyjnej – „Zdjęcie z krzyża”. Obraz przekazała do muzeum policja, która na początku lat 90. zarekwirowała na terenie województwa ostrołęckiego przemycane dzieła sztuki.
Ostatnie etapy Męki Pańskiej: ukrzyżowanie, zdjęcie z krzyża czy złożenie do grobu stanowią częsty temat malarskich przedstawień. Moment zdejmowania Chrystusa sam w sobie jest wielkim tematem mieszczącym się między Jego ukrzyżowaniem a opłakiwaniem. Obraz ostrołęcki na pierwszy rzut oka wykazuje podobieństwo do przedstawień wykonanych około 1614 roku przez Petera Rubensa i późniejszych uczniów jego szkoły graficznej, szczególnie w sferze dynamiki przedstawienia, uczestników pasyjnego teatrum czy barokowej kompozycji.
Nie znamy autora tego dzieła. W wyniku wielu konsultacji można stwierdzić jedynie, że powstało w XVIII wieku w jednej ze szkół malarskich na terenie Francji. Jest przykładem malarstwa olejnego na bazie ryciny, naklejonej na płótno.
Zdjęcie z krzyża, XVIII w., 100 cm x 80 cm, nr inw. MOO/S/1490