Enkolpion

Enkolpion – średniowieczny relikwiarz w formie małej skrzyneczki w kształcie krzyża, służący do przechowywania relikwii świętych lub cytatów ewangelii, noszony na piersiach przez chrześcijan. Enkolpion często spełniał rolę amuletu. Przedstawiany zabytek pochodzący ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce to znalezisko archeologiczne odkryte w czasie badań wykopaliskowych prowadzonych w latach 1976-79 na stanowisku archeologicznym – Grodzisko „Stare Miasto” w Ostrołęce. Omawiany enkolpion został wykonany z brązu techniką odlewu. Jest niekompletny, ale biorąc pod uwagę jak bardzo rzadkim znaleziskiem jest kompletny relikwiarz z tego okresu, należy stwierdzić iż stan opisywanego zabytku jest dobry. Artefakt należy również do grupy najciekawszych zabytków odkrytych na w/w stanowisku archeologicznym zarówno z punktu widzenia archeologii jak i historii miasta. Chrystianizacja ziem polskich, w tym i Mazowsza miała miejsce w X-XIII wieku czyli w czasie powstania grodziska. Z tego właśnie przedziału chronologicznego pochodzi nasz enkolpion, dowodząc wpływów kościoła i krzewionej już wiary chrześcijańskiej na tych ziemiach.

Enkolpion – badania wykopaliskowe prowadzone w latach 1976-79 na stanowisku archeologicznym Grodzisko „Stare Miasto” w Ostrołęce; wykonanie – brąz, technika odlewu; chronologia – XII-XIV wiek; wymiary 7,5 cm x 7,7 cm x 0,4 cm; nr inw. MOO/A/272