Rzeźba pt. „Kobieta w błękitnej sukni”

Dojrzała kobieta w eleganckiej, błękitnej sukni. Jej napięta, odchylona w tył sylwetka tchnie siłą i dynamizmem. Kapelusz z piórkiem dodaje szyku. I można by na tym poprzestać, gdyby nie twarz postaci – skrzywdzona i jakby zastygła w bólu. To twarz osoby głęboko zranionej. W stanie, gdy zabrakło już słów. Jedynie siła ducha pozwala jej iść dalej. Jest silna. Kroczy nieugięta mimo końca jej świata. A wszystko to ujęte w rzeźbę niewiele większą od męskiej dłoni.

To nasza interpretacja. A jak Państwo odbierają tę rzeźbę?

To jedna z prac autorstwa ostrołęckiego artysty nieprofesjonalnego – Henryka Ciszewskiego. W zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej znajduje się ich niemal dwieście. Jeszcze w tym roku będą Państwo mogli obejrzeć je na wystawie czasowej, na którą już dzisiaj serdecznie zapraszamy. Ekspozycji będzie towarzyszyć katalog.

Henryk Ciszewski, [Kobieta w błękitnej sukni], 1960 r., drewno, farba, pióro ptasie, nr inw. MKK/E/3097