Od 28 listopada 2021 r. w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce prezentowana jest wystawa „Golemy, Dybuki i Wiedźmy” – cykl artystyczny do opowiadań Isaaka Bashevis Singera. Na ekspozycji znajduje się cykl grafik i rzeźb autorstwa Kimby Frances Kerner, inspirowanych opowiadaniami Singera. Grafiki wykonane są technikami akwaforty i akwatinty. Przedstawiają one postacie lub wydarzenia z opowiadań pisarza. Pracom towarzyszą cytaty z opowiadań.

Wiele z opowiadań Singera powstało w Warszawie w okresie międzywojennym i opiera się na bezpośrednich obserwacjach i doświadczeniach autora. Singer sięgał w swoich opowiadaniach zarówno do folkloru żydowskiego jak i polskiego, łącząc dwie kultury mitologiczne i literackie, ukazując uniwersalne ludzkie przywary, wyobrażenia i wzajemne przenikanie się kulturowych wątków w wieloetnicznej społeczności miasta. Opowiadania pełne są fantastycznych postaci odnoszących się do ludowych wierzeń żydowskich i polskich. Są tam: Golemy, Dybuki, Skrzaty, Wiedźmy czy Lantuchy. Bohaterowie Singera żyją we wspólnym dla obu kultur świecie wyobraźni, czerpią nierzadko z tych samych historii, wspólnie tworzą coś co nazwać możemy niezwykłym folklorem dawnej Warszawy. W cyklu grafik autorka pragnie przywołać ów magiczny, a jednocześnie ludzki świat singerowskich bohaterów, ich niezwykłe i codzienne życie. Poprzez grafiki artystka chce przypomnieć osobiste związki Singera z Warszawą i Polską, zilustrować świat jego literackiej wyobraźni. Projekt łączy sztuki wizualne z literaturą. Na wystawę składają się wielkoformatowe grafiki, rzeźby ceramiczne i druki fragmentów opowiadań.

Kimba Frances Kerner pochodzi z Filadelfii. Ukończyła studia licencjackie w Parsons School of Design w Nowym Jorku na kierunku Design and Technology oraz studia magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale Wzornictwa Przemysłowego. W 2017 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odkrywając swoje zainteresowanie grafiką warsztatową. Podczas studiów doktoranckich specjalizuje się w łączeniu ceramiki z grafiką.
W swoim dorobku artystycznym ma 10 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w różnych krajach. Jest laureatką wielu nagród krajowych i międzynarodowych, m.in. Pierwszej nagrody-stypendium Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza (2019), Drugiej Nagrody w „The Beauty of Clay“ Centrum Sztuki w Colombii, Portland (2017). Jej prace znajdują się w zbiorach w Narodowym Muzeum Sztuki w Taiwanie, w Polskim Instytucie Kultury w Tokio, w Instytucie Pottery Northwest w Seattle, innych zbiorach i kolekcjach prywatnych.

Wystawę „Golemy, Dybuki i Wiedźmy” można zwiedzać do 31 stycznia 2022 r.

Wystawa została przedłużona do 31 marca 2022 r.

Komisarz wystawy: Agnieszka Kowalewska
Oprawa plastyczna: Beata Romanowska