Zaproszenie na wernisaż wystawy „Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka”

Szanowni Państwo,

Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce Maria Samsel oraz Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy „Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka”.

Ekspozycja zostanie otwarta 25 stycznia 2022 r, o godz. 14.00 w budynku Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przy placu gen. J. Bema 8.

Wystawa poświęcona jest Dogonom, ludowi zamieszkującemu masyw Bandiagary w południowo-centralnej części Republiki Mali. Dogonowie posiadają skomplikowaną strukturę społeczną oraz bogatą kulturę duchową, na co dzień posługują się językiem dogo-so. Jest to lud rolniczy, uprawiający kilka rodzajów zbóż metodą kopieniaczą. Liczebność Dogonów szacowana jest na 500–600 tysięcy. Na wystawie zaprezentowana będzie ich sztuka, m.in. maski, figury przedstawiające przodków (zarówno tych prawdziwych, jak i mitycznych). Uwagę zwraca uproszczony sposób przedstawiania postaci, których sylwetki charakteryzują się smukłością oraz nieproporcjonalnym tułowiem i głową. Poza pełnoplastycznymi rzeźbami dogońscy artyści tworzą również płaskorzeźby, którymi pokrywane są drzwiczki spichlerzy, albo drzwi prowadzące do domów ginna bana. Zaopatrzone są zawsze w rzeźbione ozdobnie zamki. Najczęściej spotykanym motywem tych płaskorzeźb są przodkowie Dogonów.
Wystawie będą towarzyszyły spotkania z mieszkańcami z Ostrołęki i okolic, którzy odwiedzili Afrykę. Opowiedzą nam o swoich wrażeniach, dzieląc się wspomnieniami, prezentując fotografie z dalekich podróży.

w 2017 roku.

Podczas wernisażu kustosz Muzeum Narodowego w Szczecinie Ewa Prądzyńska wygłosi wykład pt. „Dogonowie – kultura masek”.

Ekspozycję będzie można zwiedzać w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce od 25.01.2022 r. do 29.05.2022 r.