W ramach cyklu „Obiekt miesiąca” w styczniu 2015 prezentujemy czapkę garnizonową 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Kopia czapki podoficera 5 Pułku Ułanów Zasławskich to jeden z pierwszych obiektów pozyskanych do zbiorów historycznych Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce (wówczas Muzeum Okręgowego).
Rogatywka podoficerska posiada usztywnione kwadratowe denko i otok w kolorze wiśniowym, odpowiadającym barwie 5 pułku. Znak „V”, tzw krokiewka, oznacza stopień wachmistrza.
Historia 5 Pułku sięga powstania listopadowego i związana jest z braćmi Zamoyskimi – Konstantym i Władysławem. Pułk brał udział w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 r. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku wsławił się brawurową szarżą pod Zasławiem. Na jej pamiatkę pułk przyjął nazwę 5 Pułk Ułanów Zasławskich. Od maja 1921 roku do września 1939 roku stacjonował w Ostrołęce.
Czapka trafiła do zbiorów za sprawą ostrołęczanina, regionalisty, kolekcjonera – Henryka Ciszewskiego. Dzięki jego pasji historycznej zachowało się wiele przedmiotów związanych z dawną Ostrołęką. W muzeum znajduje się ponad 900 obiektów z jego zbiorów. Podczas obchodów 35-lecia instytucji, w 2010 roku, dyrektor Maria Samsel wręczyła panu Henrykowi dyplom Honorowego Kustosza Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
autor nieznany, współczesna wg wzoru z 1935 r., sukno, skóra, tkanina, metal, nr inw. MOO/H/1